Görüyoruz ki ilk defa bu siteye uğruyorsun. Selam ! Bir sorun varsa buradakilere sorabilir, bir cevaba ihtiyacı olanlara üye olmadan hızlı bir şekilde yardım edebilirsin :)

BİOS Pili Nedir ? Ne İşe Yarar ?

0 beğenilme 0 beğenilmeme
176 gösterim
6 Şubat 2018 Donanım kategorisinde Arda sordu
Bios pilinin bitmesi gibi durumlarda ne gibi sorunlar ile karşılaşabiliriz. Bios pilinin bitmemesi için bilgisayarın fişini sürekli prize takılı mı bırakmalıyız ? Bios pili biter ise yenisi ile değiştirilemez mi ? kafamda deli sorular var yardımcı olur musunuz ?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
7 Şubat 2018 efsungokmen (55,190 puan) cevapladı
 
En İyi Cevap
Bios pilinin görevi sistemde ki bazı ayarları saklı tutar. Örneğin sistem saatinizi, bilgisayarınızda ki boot önceliğini gibi ayarları saklı tutmaktadır. Bios pilinin bitme durumu çok az rastlanan bir durumdur. Anca bilgisayarınızı hiç açmayacaksınız ama bu süre yıllarca olacak. O zaman bios piliniz bitebilir. Böyle bir durumda da bios pilini değiştirebilmek mümkün.

Bios pilinin bitmesi demek bilgisayarınızın ayarlarının tutmayacağı anlamına gelmektedir. Her açılışta bios menüsüne girerek olan ayarların aynısını yapmanız gerekecektir. Fakat bios pilini değiştirebilmekte mümkündür.

352 soru

370 cevap

4,899 yorum

3,170 üye

...